GP Jim Horner CX

Edmonton, AB
October 09, 2010

Updated September 10, 2015 at 4:59 PM

ELITE MEN

Num Name Team Laps Down Time
1 43 Aaron Schooler Team H&R Block 0:55:55
2 9 Shawn Bunnin Bunnin Bicisport! 0:57:20
3 340 Andre Sutton Hardcore Cycling Club 0:57:52
4 195 Stappler Craig Deadgoat Racing 0:58:14
5 40 Colter Young ERTC 0:58:32
6 606 Paul Ignatiuk Quilicot-Rackultra 0:58:42
7 317 Peter  Knight Hardcore Cycling Club 0:59:16
8 198 Ryan Hopping Redbike 0:59:26
9 341 Mark Rumsey Hardcore Cycling Club 0:59:32
10 196 John Clark Hardcore Cycling Club 0:59:37
11 20 Peter Lawrence Team H&R Block 0:59:37
12 193 Stephen Cooley Cycledelia 1:01:35
13 78 Keith Bayly Speedtheory 1:02:00
14 199 David Roberts Hardcore Cycling Club 1:02:58
15 19 Peter Toth Juventus 1 lap
DNF 10 Bruce Copeland Juventus 0:00:00
DNF 24 Mackenzie Carson Juventus 0:00:00

EXPERT MEN

Num Name Team Laps Down Time
1 623 Ryan McGimpsey Pedalhead Roadworks 46:59
2 197 Mike  Sarnecki Intact Racing 46:59
3 435 Samuel Beaudoin Juventus 47:04
4 549 Tommy Beaulieu Juventus 47:07
5 352 Craig Fraser Top gear - Calgary Cycle 47:21
6 612 Todd Barraclough Velocity Cycling Club 47:49
7 506 Brian Loewen Mud, Sweat & Gears 47:59
8 4 Pepper Harlton Juventus 48:03
9 432 Timothy Kulak ERTC 48:08
10 339 Rob Brandrick Independent 48:17
11 105 Katy Curtis CMC/Bow Cycle 48:54
12 424 Neil Reid ERTC/Revolution Cycle 49:12
13 836 Derek Chipping Redbike 49:25
14 365 Tracy Shearer Juventus 49:45
15 618 Bruce Penner Redbike 49:55
16 613 Jason Proche ERTC 49:55
17 621 Reid Cummings Cyclemeisters/Team Bow Cycle 50:48
18 601 Andy Achuff Pedalhead Racing 50:08
19 615 Jean Valiquette Redbike 50:42
20 622 Cornelius Kluge Cycledelia/Bike Doctor 50:53
21 416 Joseph Litke Fiera Race Team 52:16
22 359 John Twells Pedalhead Roadworks 52:30
23 607 Roger Clemens Unitied Cycle 52:50
24 620 Jayden Aldrich Cyclocross World/Dutch Cycle 53:17
25 371 Scott Anderson Bow/Cyclemeisters 53:51
26 817 Evan  Wishloff Pedalhead Roadworks 53:54
27 614 Marc Bailey United Cycle Race Team 54:10
28 30 Charles Bougie Speed Theory 1 Lap
DNF 319 Scott Book ERTC/Revolution Cycle
DNS Guri Randhawa Pedalhead Roadworks

SPORT MEN

Num Name Team Laps Down Time
1 527 Kyle Husband Deadgoat Racing 42:12
2 376 Aaron Falkenberg ERTC/Revolution 42:24
3 712 Chris Hubick United Cycle Racing 42:29
4 834 Tanner Broadbent Independent 42:34
5 823 Mark Jung Redbike 42:42
6 405 Chris Coleman Pedalhead Road Works 42:46
7 822 Brendan Romano Mud, Sweat and Gears 43:01
8 845 Mani Gionet Independent 43:10
9 324 Thomas Yip Speed Theory 43:24
10 732 Jan Plavec Fiera Racing Team 43:34
11 847 adam armstrong River Valley Cycle 43:46
12 224 Josh Hines Alberta MTB Racing 43:53
13 438 Jeff Perron Rundle Mountain 43:54
14 843 Darcy Visscher Redbike 44:12
15 725 Nick Beck 9th Street Cycle Logic 44:19
16 837 Ryan Kohlenberg Cranky's Bike Shop 44:21
17 848 Darren McGregor Fiera Race Team 44:22
18 525 Schiltroth Justin Mud Sweat and Gears 44:37
19 547 Todd Smart Fighting Koalas 44:44
20 769 Ken Germaine 9th St Cyclelogic 44:48
21 818 James Jensen Mud, Sweat and Gears 45:56
22 839 Dylan Smith Team Sask 46:11
23 729 Greg Sowak Juventus 46:20
24 829 Gary Middleton ERTC 46:33
25 846 stewart inglis pedalhead 46:59
26 542 Scott Mackenzie Juventus 47:24
27 410 Gerhard Jacobs Crankys Bike Shop 47:27
28 842 Andrew Phelps Cranky's Bike Shop 47:33
29 813 Derek MACKENZIE Fierra Race Team 47:38
30 844 David Verveda Independent 47:51
31 532 Michael Kohlenberg United Cycle 47:51
32 219 Andrew Barron Synergy 48:47
33 550 Karl Schneider Edmonton Masters 48:57
34 536 Rob Pryor Velocity 50:31
35 254 Josh Strukoff Independent 50:31
36 840 Lucas Gurba Independent 1 Lap
DNF 433 Travis Anderson ERTC
DNF 486 Kim Harris Eurotech
DNF 841 Kevin Rosmanitz Synergy Racing

Women/U15 Men

Num Name Team Sub Cat. Time
1 658 Marg Fedyna Edmonton Road & Track Club Expert Women 36:18.12
2 133 Bridget Linder Hardcore Cycling Club Expert Women 36:33.73
3 113 Shantel  Koenig Redbike Expert Women 36:37.37
4 137 Nancy Burden Pedalhead Roadworks Expert Women 37:34.15
5 138 Shari Boyle Independent Expert Women 37:56.09
6 125 Shawna Donaldson Speed Theory Sport Women 38:17.62
7 851 Penner Isaac Redbike U15 Men 38:55.00
8 231 Karen Fedoruk Hardcore Cycling Club Sport Women 39:21.98
9 706 Kinley Gibson Juventus Sport Women 39:47.81
10 850 Sian Barraclough Velocity Cycling Club Sport Women 40:00.28
11 114 Tanya Hopping Speed Theory Expert Women 40:13.61
12 118 Shari Clare Fiera Race Team Sport Women 40:14.50
13 120 Sandra YAWORSKI Speed Theory Sport Women 43:21.89
14 849 Betsy MAWDSLEY Independent Sport Women 44:52.28
15 236 Sara Witzke Juventus Sport Women 48:07.26
DNF 119 Erin Middleton Juventus Sport Women
DNF 908 Hannah Cooley Northern Bush Rastas/Bike Doctor Sport Women