Fluffy Bunny MTB-XCM Provincial Champs

West Bragg Creek, AB
September 2, 2018

Updated September 17, 2018 at 9:47 AM

19+ Up Citizen Men

Name Num Club Time
1 Andrew Robinson 230.0 Independent 2:54:59
2 Peter Tondl 102.0 RMCC 3:00:13
3 Scott McGrath 103.0 Hardcore 3:04:38
4 Kurt Beaudoin 131.0 Independent 3:21:56
5 Jaimie ROTH 132.0 Independent 3:24:48
6 Simon Weekley 25.0 Independent 3:26:21
7 Steve Drysdall 128.0 Independent 3:26:47
8 Craig Vermette 130.0 Independent 3:43:56
9 Brian Tuffs 27.0 Independent 3:53:22
10 Mark Boonstra 908.0 XC Bragg Creek 3:58:04
11 Gil Siminiuk 221.0 Independent 2:18:13
DNS Nathan Gibeau 202.0 Independent
DNS Dean Senkiw Onyerleft
DNS Vaughan Wallace Independent

19+ Up Citizen Women

Name Num Club Time
1 Kate ASPDEN 30.0 Spin Sisters 3:08:07
2 Ashley Vrielink 239.0 Independent 3:33:37
3 Trish Grajczyk 101.0 Deadgoat Racing 4:07:31

30-39 Masters Men

Name Num Club Time
1 Paul Ignatiuk 117.0 Hardcore CC 4:17:08
2 David ANDERSON 304.0 Onyerleft 2:51:44
3 Guy Cote 315.0 Deadgoat Racing 3:06:35
4 Stephen Formstone 35.0 Kokanee Redbike 3:30:11
5 Matt Ellis 32.0 GP Wheelers 3:30:34
6 Jeff Towstego 328.0 Hardcore CC 3:05:59

30-39 Masters Women

Name Num Time
1 Janelle Brown 129.0 3:37:00
2 Susanne McArthur 317.0 3:37:05

40-49 Masters Men

Name Num Club Time
1 Simon Dove 114.0 RMCC 4:01:36
2 Devin Erfle 28.0 Deadgoat Racing 4:21:50
3 Bradley PILLING 118.0 Ridley's Okotoks 4:25:07
4 Kees Sinke 31.0 Cyclemeisters/Bow Cycle 2:55:50
5 MikeĀ  Sarnecki 121.0 Kokanee Redbike 2:58:33
6 Jesse Collins 110.0 Synergy Racing 2:59:04
7 Amit Dutta 231.0 Terascape 3:02:33
8 Trevor Roberts 134.0 bicisport 3:05:38
9 Stefan Kendel 219.0 Cyclemeisters/Bow Cycle 3:27:56
10 Gordon Trainor 26.0 XC Bragg Creek 3:36:24
11 Loche MacKinnon 133.0 Hardcore 4:13:50
12 Aric Hartley 316.0 Cyclemeisters/Bow Cycle 1:37:23
DNS Paul Martin Cyclemeisters/Bow Cycle

40-49 Masters Women

Name Num Club Time
1 Nadine Hartley 408.0 Cyclemeisters/Bow Cycle 2:38:10

50-59 Masters Men

Name Num Club Time
1 Dave Jaeger 938.0 ERTC 4:29:51
2 Pat Doyle 247.0 Deadgoat 1:26:51
3 Jon Arne Enevoldsen 353.0 Cyclemeisters/Bow Cycle 1:36:30

60+ Masters Men

Name Num Club Time
1 Louis Bugeaud 320.0 Hardcore CC 3:32:43

Open Men

Name Num Club Time
1 David Yexley 108.0 bicisport 3:53:16
2 Jamie LAMB 113.0 Bicisport 4:05:41
3 Tom Amberiadis 33.0 Onyerleft 4:14:06
4 Declan UNSWORTH 964.0 Independent 4:19:10
5 Thomas Gibson 930.0 FMBC Race Team 3:06:45
6 Evan Wishloff 220.0 Independent 3:12:56
7 Patrick Wallace 34.0 Independent 4:05:38
8 Alexander KOLESOV 946.0 Independent 1:33:50

Open Women

Name Num Club Time
1 Julie Kelly 29.0 Cyclemeisters/Bow Cycle 3:10:46
2 Jill Cody 270.0 Deadgoat Racing 3:22:53
3 Shana Donaldson 12.0 Synergy Racing 3:42:54

U15 Men

Name Num Time
1 Cole Lynch 616.0 1:52:13
2 Corbett Boonstra 602.0 2:12:41

U15 Women

Name Num Club Time
1 Aida Boonstra 681.0 XC Bragg Creek 1:54:04

U17 Men

Name Num Club Time
1 Darwin Orsler 218.0 Synergy Racing 1:21:20
2 Ian Pilling 125.0 Ridley's 2:03:58
DNS Isaac Hartley Cyclemeisters/Bow Cycle