Banff Bike Fest - Road Race

Banff, AB
June 22, 2008
ABA Series

Updated September 10, 2015 at 4:59 PM

ELITE MEN

Num Name Team Time
1 46 Rob Britton Trek-Red Truck Racing Team by MOSAIC 2:38:46.000
2 51 Tyler Trace Trek-Red Truck Racing Team by MOSAIC 2:39:46.000
3 40 Tim Heemskerk United Cycle Racing 2:39:48.000
4 18 Cory Forrest Total Restoration Cycling Team 2:39:50.000
5 90 Cyrus Kangarloo Team H&R Block 2:39:50.000
6 24 Nathan Underwood Team Sask 2:39:50.000
7 50 Jamie Sparling Trek-Red Truck Racing Team by MOSAIC 2:39:50.000
8 89 Christiaan Devries Team H&R Block 2:39:50.000
9 76 Trevor Williams Speedtheory 2:40:21.000
10 20 Brad Kerr Total Restoration Cycling Team 2:40:30.000
11 78 Kyle MARCOTTE Speedtheory 2:40:30.000
12 49 Kevin Noiles Trek-Red Truck Racing Team by MOSAIC 2:40:41.000
13 14 David Larson Juventus/Rivervalley Cycle Kona 2:40:54.000
14 17 Trevor Haaheim Total Restoration Cycling Team 2:41:08.000
15 62 Dustin Andrews Cyclemeisters 2:41:08.000
16 67 Ryan Taylor Campione-Ratcliff 2:41:08.000
17 29 Shawn Bunnin Bunnin bicisport 2:41:08.000
18 43 Taylor Little United Cycle Racing 2:41:08.000
19 82 Matt Decore Pedalhead Road Works 2:41:08.000
20 15 Alex McCormick Juventus/Rivervalley Cycle Kona 2:41:08.000
21 52 Scott Manktelow Rundle Mountain Cycling Club 2:41:08.000
22 27 Ben Rempel Team Sask 2:41:08.000
23 16 Sean Williams Total Restoration Cycling Team 2:41:08.000
24 26 Chris McGarity Team Sask 2:41:08.000
25 45 Marc Bomhof United Cycle Racing 2:41:08.000
26 91 Chris McNeil Team H&R Block 2:41:08.000
27 37 Graham Rudge ERTC 2:41:08.000
28 10 Bruce Copeland Juventus/Rivervalley Cycle Kona 2:41:08.000
29 83 Sean Barr Pedalhead Road Works 2:41:08.000
30 71 Jonathan Gormick KONA-ADOBE 2:41:08.000
31 56 Keith Batstone Rundle Mountain Cycling Club 2:41:29.000
32 60 Brian Robinson Cyclemeisters 2:42:32.000
33 86 Jeff Barnes Pedalhead Road Works 2:43:07.000
34 69 Sebastian Salas Campione-Ratcliff 2:45:50.000
35 81 Jared Green Speedtheory 2:45:53.000
36 57 Niclas Christofferson Rundle Mountain Cycling Club 2:45:53.000
37 28 John Bence bicisport 2:45:53.000
38 13 Mike Bidniak Juventus/Rivervalley Cycle Kona 2:46:03.000
39 47 Dave Brooks Trek-Red Truck Racing Team by MOSAIC 2:46:03.000
40 55 Darren Anderson Rundle Mountain Cycling Club 2:49:07.000
41 23 Cuylar Conly Team Sask 2:51:47.000
42 85 Graham Shrive Pedalhead Road Works 2:51:47.000
43 12 Shaun  Adamson Juventus/Rivervalley Cycle Kona 2:52:12.000
44 48 Nathan MacDonald Trek-Red Truck Racing Team by MOSAIC 2:56:08.000
45 93 Aaron Schooler Team H&R Block 2:58:29.000
DNF 84 Ted Dahms Pedalhead Road Works 0:00:00.000
DNF 88 Anthony Steenbergen Team H&R Block 0:00:00.000
DNF 11 Peter Toth Juventus/Rivervalley Cycle Kona 0:00:00.000
DNF 19 Tim Sherstobitoff Total Restoration Cycling Team 0:00:00.000
DNF 21 Dan Skinner Total Restoration Cycling Team 0:00:00.000
DNF 22 Andrew Thomas Team Sask 0:00:00.000
DNF 30 Jesse Collins bicisport 0:00:00.000
DNF 31 Sean Huggins-Chan bicisport 0:00:00.000
DNF 32 Graeme Thomson bicisport 0:00:00.000
DNF 34 Dan Wood ERTC 0:00:00.000
DNF 35 Jon Wood ERTC 0:00:00.000
DNF 36 Cameron McKnight ERTC 0:00:00.000
DNF 38 Kevin Rokosh ERTC 0:00:00.000
DNF 41 Mike  Sarnecki United Cycle Racing 0:00:00.000
DNF 42 Cody Canning United Cycle Racing 0:00:00.000
DNF 53 Shawn Taylor Rundle Mountain Cycling Club 0:00:00.000
DNF 54 Rob Reid Rundle Mountain Cycling Club 0:00:00.000
DNF 58 Robert Leeds Cyclemeisters 0:00:00.000
DNF 59 Brian Bain Cyclemeisters 0:00:00.000
DNF 61 Neal Gregory Cyclemeisters 0:00:00.000
DNF 63 Nicolas Andrichuk Cyclemeisters 0:00:00.000
DNF 64 Scott Laliberte Campione-Ratcliff 0:00:00.000
DNF 65 Brett Boniface Campione-Ratcliff 0:00:00.000
DNF 68 Dan Peters Campione-Ratcliff 0:00:00.000
DNF 70 Alistair Howard KONA-ADOBE 0:00:00.000
DNF 72 Chris Reid KONA-ADOBE 0:00:00.000
DNF 73 Marcel Aarden KONA-ADOBE 0:00:00.000
DNF 74 Matt Potma KONA-ADOBE 0:00:00.000
DNF 75 Shawn Goulet KONA-ADOBE 0:00:00.000
DNF 79 Steve German Speedtheory 0:00:00.000
DNF 80 Alex Shaw Speedtheory 0:00:00.000
DNF 92 Ryan McKenzie Team H&R Block 0:00:00.000
L 25 Matthew Martyniuk Team Sask 3:01:33.714
L 39 Stephen Mundy ERTC 3:01:33.714
L 66 Matthew O'Hagan Campione-Ratcliff 3:01:33.714
L 77 Rod MacAlister Speedtheory 3:01:33.714
L 87 Brennan Bagdan Pedalhead Road Works 3:01:33.714

Elite Women

Num Name Team Time
1 110 Julie Beveridge Aaron's Women's Pro Cycling Team 1:32:05.0
2 100 Heather Kay ERTC 1:32:07.0
3 111 Whitten Tara Velocity Cycling Club 1:32:09.0
4 94 Sarah Stewart Total Restoration Cycling Team 1:32:29.0
5 95 Gillian Moody Total Restoration Cycling Team 1:32:29.0
6 106 Jessica Hannah Giant Bicycles Canada/Team Whistler 1:32:29.0
7 113 Megan Rathwell Team H&R Block 1:33:10.0
8 108 Lisa Howard Giant Bicycles Canada/Team Whistler 1:34:46.0
9 109 Marie-Claude Gagnon Giant Bicycles Canada/Team Whistler 1:38:31.0
10 96 Jennifer Schulz Total Restoration Cycling Team 1:38:31.0
11 103 Alyssa Weninger BCW Cycling 1:38:31.0
12 98 Andrea Bunnin Team Sask 1:38:31.0
13 105 Christina Smith bicisport 1:38:31.0
14 101 Susan Clarke BCW Cycling 1:38:54.0
15 112 Natasha Kuzmak Team H&R Block 1:41:13.0
16 115 Amy Woodward Team H&R Block 1:42:29.0
17 114 Carrie Tuck Team H&R Block 1:45:19.0
18 102 Erica Musyj BCW Cycling 1:45:49.0
19 107 Laura Brown Giant Bicycles Canada/Team Whistler 2:18:16.5
20 97 Marni Hambleton Total Restoration Cycling Team 3:04:22.0
DNS 104 Ellen Sparling bicisport 0:00:00.0
DNS 116 Heidi Schaffer Rundle Mountain Cycling Club 0:00:00.0